Sporty samolotowe. Janusz Darocha ze srebrem wśród seniorów, Marcin Skalik najlepszy w gronie juniorów

Po raz kolejny świetnie wypadli częstochowscy piloci na samolotowych mistrzostwach Polski w lataniu precyzyjnym. Podczas zawodów, które odbyły się w Toruniu, Janusz Darocha wywalczył srebrny medal, a Marcin Skalik został mistrzem kraju juniorów
Janusz Darocha zdobył tytuł wicemistrza Polski, uzyskując w łącznej klasyfikacji 398 punktów karnych. Wyprzedził go jedynie torunianin, startujący w barwach Aeroklubu Pomorskiego Bolesław Radomski, który nazbierał o 54 punkty karne mniej. Trzecią pozycję zajął Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego (464 pkt karne).

Na czwartej pozycji w gronie seniorów uplasował się Marcin Skalik. Wychowanek i zawodnik Aeroklubu Częstochowskiego w zawodach uzbierał 513 punktów karnych i - jak się potem okazało - został najlepszym pilotem wśród juniorów.

Podczas mistrzostw w Toruniu wystartowała także kolejna zawodniczka ACz Paulina Sosnowska (17. miejsce w klasyfikacji ogólnej, 4. wśród juniorów), zadebiutował też Tomasz Koperski (29. miejsce).

- Jestem bardzo zadowolony. To jeden z najbardziej szczęśliwych tygodni w moim życiu - cieszył się Marcin Skalik. - Na początku tygodnia zaliczyłem na uczelni dwa egzaminy i zamknąłem sesję, a od środy zaczęły się mistrzostwa Polski, w których tak dobrze mi poszło. Przez cały sezon na każdych zawodach ciągle coś było nie tak. Albo robiłem jakiś błąd, albo miałem pecha, a tu latałem tak, jak powinienem. Wiedziałem, co mam robić i jak. W końcu mi się udało.

Marcin intensywnie przygotowywał się do mistrzostw Polski, trenując pod okiem taty, prezesa aeroklubów Polskiego i Częstochowskiego Włodzimierza Skalika. - Tata dużo mi pomógł, koordynował mój trening, dzielił się uwagami, jak nastawić się do latania, jak podchodzić do zawodów - mówi Marcin Skalik. - Na mistrzostwach Polski latałem bardzo równo. Na pierwszej trasie udało mi się zdobyć przewagę, której już nie oddałem do końca.

Janusz Darocha zajął także drugie miejsce w klasyfikacji końcowej samolotowego Pucharu Polski. W tym roku wyprzedził go jedynie Bolesław Radomski z Aeroklubu Pomorskiego. Marcin Skalik znalazł się na 11. pozycji.