Sport.pl

Kolarze przełajowcy powalczą w Koziegłowach o medale MP

Po kilku latach przerwy rywalizacja o prymat w Polsce w kolarstwie przełajowym znów odbędzie się w naszym regionie. W sobotę i niedzielę w Koziegłowach blisko 300 zawodników i zawodniczek stanie do walki o miejsca na podium i koszulki z orłem na piersi
W 1999, 2003 i 2008 roku "kolarze błotniacy" o medale walczyli w Złotym Potoku. W 2010 roku impreza odbywała się w Szczekocinach, a w najbliższy weekend - po raz pierwszy w historii - gospodarzem mistrzostw będą Koziegłowy.

- Trasa jest ciekawa, dość trudna, ale jednakowa dla wszystkich - mówi główny organizator weekendowych zawodów Andrzej Chmurzewski z Błękitnych Koziegłowy. - Właściwie to już wszystko mamy zapięte na ostatni guzik. Pozostaje nam tylko czekać na zawodników, którzy już w piątek zaczną oficjalne treningi.

Kolarze przełajowi rywalizować będą w pięciu kategoriach wiekowych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn: młodzik, junior młodszy, junior, orlik, czyli zawodnik do lat 23 oraz elita.

Zawodnicy będą się ścigać na trasie położonej w pobliżu kompleksu sportowego na terenie Osiedla Zamkowego (okolice ulic: Zamkowej, Rycerskiej i Zielonej). Długość pętli to 2540 metrów. W zależności od kategorii wiekowej wyścigi potrwają od 20 minut do godziny.

W mistrzostwach wystartuje aż 14 zawodników i zawodniczek z Koziegłów (w tym aż siedmiu w najstarszej kategorii wiekowej elicie) oraz dwóch reprezentantów Kolejarza Jura Częstochowa. W gronie faworytów do podium wymieniany jest kolarz z Koziegłów Bartosz Pilis, który w tym sezonie przełajowym świetnie prezentował się w wyścigach o Puchar Polski.

- Ja nie chcę mówić o jakichkolwiek szansach na podium któregokolwiek z moich podopiecznych - dodaje Andrzej Chmurzewski. - Przełaje to specyficzny sport, w którym chwila nieuwagi może zadecydować o tym, że faworyt żegna się z medalem. Na pewno będziemy walczyć o jak najlepsze pozycje, a co z tego wyjdzie - zobaczymy.

Program 76. Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym

Piątek

Godz. 11-18. Oficjalny trening na trasie, gdzie rozegrane zostaną mistrzostwa

Godz. 18-20.30. weryfikacja dokumentów zawodników

Godz. 21. Odprawa techniczna

Sobota

Godz. 10.30. Uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski

Godz. 11. Wyścig młodzików

Godz. 12. Wyścig młodziczek

Godz. 13. Wyścig juniorek młodszych

Godz. 14. Wyścig juniorów młodszych.

Godz. 15. Dekoracja medalistów dnia

Godz. 15-18. Oficjalny trening

Niedziela

Godz. 9-10.30. Oficjalny trening

Godz. 11. Wyścig juniorów

Godz. 12.30. Wyścig elity kobiet

Godz. 12.33. Wyścig juniorek

Godz. 14. Wyścig orlików i elity mężczyzn

Godz. 15.40. Dekoracja medalistów

Więcej o: