Sport.pl

Patrzcie na niebo. Szybownicy będą rywalizować o medale mistrzostw Polski

W sobotę na lotnisku w podczęstochowskich Rudnikach rozpoczną się Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15-metrowej. Gospodarze liczą na dobre występy swoich reprezentantów, w tym Zbigniewa Nieradki.
Zawody potrwają do 16 czerwca. Organizatorzy liczą na poprawę pogody. Zdaniem dyrektora Aeroklubu Częstochowskiego Jacka Bogatko aura ma się poprawić, gdyż nadciąga ciepły front z zachodu.

To niejedyne mistrzostwa, które w tym miesiącu odbędą się w Rudnikach. 23 czerwca rozpoczną się mistrzostwa w akrobacji szybowcowej i samolotowej.

W ostatnich dniach głośno jest też o pilotach Aeroklubu Częstochowskiego. Janusz Darocha zajął wysokie, trzecie miejsce podczas ogólnopolskich zawodów samolotowych im. Zdzisława Dudzika w Olsztynie. Siódme miejsce wywalczył Marcin Skalik. Darocha przegrał tylko z Markiem Kachaniakiem z Rzeszowa (138 pkt. karnych) i Krzysztofem Wieczorkiem z Krakowa (152 pkt.). 152 karne punkty uzyskał też Darocha. Kolejny z reprezentantów ACz, Marcin Skalik, zajął 7. miejsce i uzbierał 178 pkt. karnych. W zawodach rywalizowało 25 pilotów. Dla częstochowskich pilotów była to okazja do sprawdzenia formy przed mistrzostwami Europy w lataniu rajdowo-nawigacyjnym oraz mistrzostwami świata w lataniu precyzyjnym.