Red Bull Cliff Diving. Częstochowianin skoczy z dachu Duńskiej Opery Królewskiej

Krzysztof Kolanus wystąpi w najbliższy weekend w Kopenhadze, która stanie się wówczas królestwem cliff divingu! 26-letni częstochowianin otrzymał dziką kartę na zawody w stolicy Danii. W 2013 roku wystąpi jeszcze w zawodach we Włoszech i Francji.
Stolica Danii to pierwsza z trzech nowych lokalizacji, które pojawiły się w kalendarzu Światowej Serii Red Bull Cliff Diving 2013. Z dachu Duńskiej Opery Królewskiej skakać będzie 15 śmiałków, wśród nich Kolanus.

- To, czy będę stałym uczestnikiem cyklu, zależało od australijskich kwalifikacji, które odbyły się w lutym - mówi częstochowianin. - Chodziło o to, aby być w pierwszej piątce. Nie udało mi się, ale znalazłem się wśród pięciu zawodników, którzy otrzymali dzikie karty. Ważne, że znalazłem receptę na to, jak trenować i co robić, żeby zapobiegać kontuzjom. Wiem też, co zrobić, żeby czuć się pewnie na starcie, a psychika ma tu ogromne znaczenie.

W Kopenhadze zawodnicy skakać będą z wysokości 27 metrów, z jednego z najbardziej oryginalnych budynków na świecie. Dach Opery Królewskiej w Kopenhadze wygląda, jakby "unosił się w powietrzu". Zapowiada się widowiskowa, ale i zacięta rywalizacja.

- Jak jestem przygotowany do tego startu? - zastanawia się Kolanus. - Trenować było ciężko, bo wiosną pogoda nie dopisywała. Skakałem jednak na nowym obiekcie w Poznaniu, także na Zakrzówku w Krakowie, gdzie nie do końca jest bezpiecznie. Chcę się dobrze zaprezentować.

Przed czterema tygodniami we francuskim La Rochelle doskonałe umiejętności zaprezentował Rosjanin Artem Silchenko. Zwyciężył i postawił trudne wyzwanie konkurentom. Podium uzupełnili Anglicy Gary Hunt i były skoczek olimpijski Blake Aldridge. Faworytem zawodów w Danii jest Orlando Duque, dziewięciokrotny mistrz świata w cliff divingu, obecnie czwarty w klasyfikacji generalnej. Rywalizacja w kopenhaskim porcie rozpocznie się w sobotę 22 czerwca o godz. 14.

Czym jest Cliff Diving?

To sport ekstremalny w najczystszej postaci. Najlepsi na świecie cliff diverzy oddają skoki z wysokości 27 metrów. Wykonują salta i śruby, by trzy sekundy później przeciąć taflę wody. Światowa Seria Red Bull Cliff Diving to zawody, gdzie mierzą się ze sobą doświadczeni skoczkowie, jak i młode talenty. Tegoroczna, piąta edycja rywalizacji, rozgrywa się od maja do października podczas 8 przystanków w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Krzysztof Kolanus, wychowanek Częstochowskiego Ośrodka Szkolenia Wyczynowego, dopiero dobija się do światowej czołówki. Ma wielki talent i umiejętności, dlatego można się spodziewać, że wkrótce wywalczy sobie stałe miejsce w serii Red Bulla.

Ramka

Kalendarz i lokalizacje Światowej Serii Red Bull Cliff Diving 2013

24-25 maja, La Rochelle (Francja)

21-22 czerwca, Kopenhaga (Dania)

28-29 czerwca, Azory, S. Miguel (Portugalia)

13-14 lipca, Malcesine (Włochy)

24-25 sierpnia, Boston (USA)

13-14 września, Pembrokeshire (Walia)

27-28 września, Nitéroi, Rio de Janeiro (Brazylia)

21-26 października, Prowincja Krabi (Tajlandia)