Podsumowaliśmy rok w częstochowskim sporcie. Tym razem górą były kobiety [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewa Bugdoł z WLKS-u Kmicic, triumfatorka triatlonowego Pucharu Świata, wygrała konkurs na najlepszego sportowca 2013 roku. W internetowym plebiscycie, gdzie w cenie okazała się popularność oraz silne wsparcie środowiska, również zwyciężyła kobieta - bramkarka częstochowskiego Gola Karolina Klabis. To była już trzecia edycja sportowego konkursu. Jego wyniki ogłosiliśmy w piątek podczas uroczystej gali w ratuszu.
Wyboru laureatów dokonała kapituła w składzie: Władysław Prochaska, Bogusław Comer i Ryszard Szydłowski (wszyscy z Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego), Aleksander Wierny i Sławomir Gajda (przedstawiciele urzędu miasta), Tomasz Pietrzykowski z TV Orion, senator Andrzej Szewiński, olimpijka Małgorzata Rydz oraz Paweł Krysiak i Tadeusz Iwanicki z "Gazety Wyborczej".

Wskazanie laureatów było zadaniem niezwykle trudnym. Wśród nominowanych, których w pierwszym etapie wybrała kapituła, brakowało zdecydowanych faworytów. Na dyskusje poświęcono wiele godzin. Podczas finałowego głosowania okazało się, że tym razem górą będą... kobiety. Podobnie stało się internetowym plebiscycie ogłoszonym w portalu czestochowa.sport.pl na najpopularniejszego sportowca, gdzie piłkarka Karolina Klabis prześcignęła żużlowca Grigorija Łagutę. - Wiem, że dużo znajomych, koleżanki z drużyny i kadry głosowało na mnie. Informacja o plebiscycie była na naszej stronie internetowej i portalach piłki kobiecej. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos - cieszyła się młoda piłkarka. Jej trener Włodzimierz Seifryd (także znalazł się wśród laureatów) stwierdził, że galę należy uznać za duży sukces ISD AJD Gola Częstochowa. - Ciężko pracowaliśmy w 2013 roku i jako jedyny klub z Częstochowy zdobyliśmy drużynowe mistrzostwo Polski seniorów i złote medale - podsumował.

Wyniki plebiscytu TUTAJDecyzją kapituły konkurs na najlepszego sportowca wygrała triathlonistka Ewa Bugdoł. Druga była multimedalistka uprawiająca taekwon-do Aleksandra Nowak, a trzeci pilot Janusz Darocha.

- Praca, efekty, sukcesy - tak skomentował wyniki głosowania prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Niektórzy nie pierwszy raz są wśród laureatów, wciąż realizują sportową pasję.

Bugdoł w ratuszu zabrakło. Jest w USA, gdzie przygotowuje się do trudnego sezonu. - Pogratulujemy Ewie, gdy tylko wróci. Na pewno znajdzie wtedy trochę czasu dla mediów - mówił w rozmowie z "Wyborczą" prezes WLKS-u Kmicic, który odbierał nagrodę w imieniu zawodniczki. - Ja mogę powiedzieć tyle, że ciężko pracowała na ten sukces.

Dla Aleksandry Nowak medale zdobyte w 2013 r. (złoto MŚ z drużyną, srebro indywidualnie oraz brąz ME) będą prawdopodobnie podsumowaniem bogatej kariery. - Postanowiłam, że w 2014 r. nie będę startować. W kadrze jestem od 13 lat i przyszedł moment, w którym wiedziałam, że powinnam zrezygnować. Chcę się zająć trenerką, przekazywać doświadczenia innym.

Czy tak będzie? Jacek Wąsik, klubowy trener Nowak, który znalazł się w piątce najlepszych szkoleniowców, nie chciał o tym mówić. - To decyzja Oli, nie moja. Ja od wielu lat pracuję z zawodnikami, robię co mogę, by wygrywali. Cieszę się, że zwrócono na to uwagę, doceniono moją pasję. Cieszę też, że nasza dyscyplina ma tylu sympatyków, że ludzie w Częstochowie wiedzą, kim jest Ola. To jest nasz sukces.

Wśród laureatów znalazło się dwóch żużlowców: Grigorij Łaguta oraz młody Artur Czaja, który ma za sobą najlepszy sezon w karierze. - Ciężko trenowałem i było nieźle - mówił skromnie Czaja. - Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie będzie jeszcze lepiej. Najważniejsze, że z roku na rok jest progres.

Wyniki konkursu TUTAJW przypadku działaczy doceniono tych, którzy od lat ciężko pracują dla swoich klubów. Wśród laureatów nie pierwszy raz znalazł się prezes Skry Artur Szymczyk, dzięki któremu klub w ciągu kilku lat zyskał imponujące jak na częstochowskie warunki zaplecze w postaci nowego stadionu. Sportowo również pnie się w górę. Wiosną 2013 r. drużyna walczyła o awans do II ligi, choć celu nie zdołała osiągnąć. Jesienią okazała się zdecydowanie najlepsza w swojej grupie III ligi i jest na dobrej drodze, by odnieść sukces. Wyróżniono też Włodzimierza Skalika, prezesa Aeroklubu Częstochowskiego i jednocześnie wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, oraz Jana Szymę, wiceprezesa WLKS-u Kmicic, który stoi m.in. za sukcesami Ewy Bugdoł.

Nowością w konkursie było wskazanie osoby, która Częstochowę i nasz sport promuje w Europie i na świecie. Wybór padł na kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski i zawodnika Borussii Dortmund Jakuba Błaszczykowskiego.

- Piłka jest tak popularna, tak masowa, że powinna dzisiaj zaistnieć. Cieszę się, że postanowiono wybrać ambasadora i wskazano na Kubę - podsumował prezes Rakowa Krzysztof Kołaczyk, który reprezentował Błaszczykowskiego. - Można powiedzieć, że jestem szczęściarzem, bo mnie przypadło odebrać tę nagrodę.

Organizatorami konkursu byli:

"Gazeta Wyborcza", Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie, Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa, Telewizja Orion. Patronat honorowy objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.