Sukcesy Julka Sawki. Został mistrzem Europy w pływaniu

Juliusz Sawka

Juliusz Sawka (Archiwum zawodnika)

Częstochowianin Juliusz Sawka był członkiem reprezentacji Polski niesłyszących, która w rosyjskim Sarańsku walczyła o medale ME w pływaniu. Zdobył tam pięć krążków, w tym dwa indywidualnie i trzy w sztafetach. Sawka jest uczniem liceum plastycznego. Pływa od 6. roku życia.
Przez lata był zawodnikiem częstochowskiej Piranii, a obecnie reprezentuje Pałac Młodzieży Katowice. W 2010 roku, będąc wielokrotnym mistrzem Polski, trafił do pływackiej kadry narodowej niesłyszących. W Sarańsku mistrzostwa rozegrano na basenie 50-metrowym. Sawka wywalczył złoto w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym, w którym poprawił też rekord Europy. Na 100 metrów (również grzbietem) był drugi. - Julek sprawił sobie dwie niespodzianki. Liczył na jeden medal, a zdobył dwa, poza tym poprawił rekord Europy, czego też się nie spodziewał - mówi Katarzyna Sawka, mama Juliana. - Osiągnął bardzo dobre wyniki, ponieważ pierwszy raz od roku nie miał problemów z kontuzjami. Przed wyjazdem do Rosji zdobył srebro mistrzostw Śląska na 100 metrów grzbietem w grupie słyszących. Wiedział, że jest w dobrej formie, i w Sarańsku to potwierdził.

W sztafetach Sawka wywalczył srebro na dystansie 4x100 m stylem dowolnym oraz brązowe medale na dystansie 4x200 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym.

- W sumie reprezentacja Polski zdobyła na tych mistrzostwach dwanaście medali i była groźnym konkurentem dla Rosjan, którzy generalnie nie mają sobie równych - dodaje Katarzyna Sawka.

Trenerami Juliusza Sawki są Piotr Ruszel i Konrad Dzwonkowski.