Sport.pl

Gołota vs. Nicholson w Częstochowie. W piątek ważenie, a w sobotę walka

Już w sobotę w Hali Sportowej ?Częstochowa? Andrzej Gołota zmierzy się w pożegnalnej walce z Amerykaninem Danellem Nicholsonem. To będzie główna atrakcja gali "Fight Night 9: Gołota vs. Nicholson - pożegnanie".
Przygotowując się do walki, Gołota spędził w Częstochowie trzy tygodnie. W tym czasie spotkał się z prezydentem miasta, odwiedził też LO im. Henryka Sienkiewicza. Ze swoim rywalem stanie oko w oko już w piątek w pubie Stacherczak, gdzie odbędzie się oficjalne ważenie. Dzień później bokserzy skrzyżują rękawice w hali na Zawodziu. Walka będzie pokazowa (zwycięzca nie zostanie wyłoniony), ale i tak wywołuje duże zainteresowanie. Pokaże ją telewizyjna "Jedynka".

Na gali zjawią się m.in. byli trenerzy Gołoty, wśród nich Janusz Gortat i Andrzej Gmitruk, a także mistrz olimpijski w wadze półśredniej Marian Kasprzyk. Przyjazd zapowiedziały też m.in. projektantka Ewa Minge oraz producentka filmowa i prawniczka Weronika Marczuk. Nie zabraknie przyjaciół Gołoty z Chicago.

Oprócz walki Gołoty z Nicholsonem w Częstochowie odbędzie się jeszcze siedem innych zawodowych pojedynków. Wystąpią w nich m.in. Robert Parzęczewski, Łukasz Wawrzyczek, Dawid Kwiatkowski, Norbert Anzorge, Marcin Siwy i Adam Koprowski.

Gołota stoczył cztery walki o tytuł zawodowego mistrza świata wagi ciężkiej. Tytułu nie wywalczył, ale jego występy zostaną zapamiętane na lata. Ta pierwsza walka o tytuł z Lennoksem Lewisem, która zakończyła się po niespełna rundzie, i kolejne, na które czekał siedem lat. Polak w krótkim czasie mierzył się z Chrisem Byrdem (remis) oraz Johnem Ruizem (porażka na punkty) i zdaniem ekspertów w obu starciach był lepszy. Czwarta batalia o mistrzowski pas była z Lamonem Brewsterem. Podobnie jak z Lewisem Polak nie wytrwał nawet trzech minut.

Dwie ostatnie walki Gołota stoczył z Polakami - Tomaszem Adamkiem i Przemysławem Saletą. Przegrał je, ale w taki sposób nie chciał się żegnać z kibicami, dlatego w sobotę wystąpi w Częstochowie.

Więcej o: