W Częstochowie będą szukać siatkarskich talentów na szeroką skalę

Projekt Stowarzyszenia Kultury Fizycznej ?Częstochowska Siatkówka" wspierany przez Urząd Miasta Częstochowy ma ruszyć od roku szkolnego 2015/2016. W szkołach powstaną wówczas klasy sportowe o profilu siatkarskim.
O projekcie poinformowano w czwartek na konferencji prasowej, która odbyła się w Hali Sportowej Częstochowa. Wzięli w niej udział m.in. prezydenci miasta oraz władze stowarzyszenia. Byli również Ryszard Bosek i Michał Bąkiewicz, którego talent wypłynął w Częstochowie, a który po kilku latach przerwy kontynuuje karierę w AZS-ie. Według założeń w wybranych szkołach podstawowych mają zostać utworzone dwie, trzy klasy o profilu siatkarskim, w których dzieci będą miały więcej godzin WF-u i profesjonalną opiekę trenerską. - Później te dzieciaki będą mogły kontynuować naukę w gimnazjum nr 17 i liceum im. Norwida. Chcemy już w podstawówkach wyszukać nowych siatkarskich mistrzów - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- Gdy zakładaliśmy stowarzyszenie, przyświecał nam cel, by szkolić i wychowywać najmłodszych mieszkańców Częstochowy, ale również okolic. Mamy nadzieję, że w przyszłości ci zawodnicy zasilą pierwszą drużynę grającą w lidze zawodowej. Dobrze współpracujemy nie tylko z Urzędem Miasta Częstochowy, ale także z gminami Mykanów i Olsztyn - podkreślał z kolei prezes stowarzyszenia Konrad Pakosz.

- Częstochowa od lat słynie z doskonałego szkolenia młodych zawodników. Przykładem są aktualni mistrzowie świata, których sześciu uczyło się siatkówki w Częstochowie. Ten projekt to doskonała informacja dla młodych adeptów siatkówki, że będą mogli w sposób bardzo profesjonalny trenować już tak w młodym wieku - przekonywał Michał Bąkiewicz.

Stowarzyszenie już działa. 1 grudnia zorganizuje w Hali Sportowej Częstochowa mikołajkowy turniej szkół podstawowych. W planach jest też szkolenie nie tylko dzieci, ale również nauczycieli szkół podstawowych z Częstochowy i okolicznych gmin. Planowane są programy szkoleniowe dla przyszłych scoutów i statystyków. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, w Częstochowie odbędzie się festiwal siatkówki dla dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Częstochowska Siatkówka" powstało w 2013 roku. Obecnie zespoły stowarzyszenia występują w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Siatkowej i Amatorskiej Ligi Siatkówki. Mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy - w kategorii młodzik pierwszy zespół AZS 2020 wygrał swoją grupę bez straty seta, a drugi zajął drugie miejsce w grupie. Z kolei w kategorii kobiet drużyna LKPS Borowno AZS 2020 lideruje rozgrywkom w swojej grupie.

Stowarzyszenie jest powiązane z fundacją Alchemia Sportu i to dzięki niej wiele projektów zostało wprowadzonych w życie.