AZS Częstochowa wraca do elity. Nowy właściciel, Tauron wśród sponsorów już od stycznia!

AZS Częstochowa od kilku sezonów drepcze w miejscu i z 2-3-milionowym budżetem należy do najuboższych w PlusLidze, ale jest szansa, że o drużynie z naszego miasta wkrótce znowu będzie głośno. Ma za tym stać nowy właściciel, nowe władze i bogaci sponsorzy.
Pół roku temu pisaliśmy o tym, że stery w AZS Częstochowa przejął młody częstochowski biznesmen. Tomasz Górski odkupił wówczas udziały w siatkarskim klubie od Domeksu i Wkręt-metu i posiadał w sumie 51 proc. akcji AZS-u SSA. Zapowiadał zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej, budowę silnej drużyny i powrót akademików do czołówki PlusLigi. - W najbliższym czasie, przez dwa-trzy miesiące, będziemy ostro pracować, a o efektach informować media i kibiców - mówił w rozmowie z "Wyborczą" Górski. Miał ambitne plany, ale na planach się skończyło. Dlaczego? Najwyraźniej nie miał pomysłu na finansowanie klubu.

Firma z Katowic przejmuje akacje AZS

Nam udało się dowiedzieć, że akcje w AZS-ie (większościowy pakiet za ponad 700 tysięcy złotych) odkupiła od Górskiego firma z Katowic. Jeszcze przed formalnym zakupem akcji, to ona zaangażowana była w rozmowy ze sponsorami, w efekcie czego klub podpisał pierwszą od lat poważną umowę sponsorską z ARP Operator. Jak twierdzi nasz informator, nowy akcjonariusz traktuje zakup akcji AZS-u jak inwestycję, ale nie zamierza radykalnie ingerować w sposób zarządzania klubem. Zmiany w akcjonariacie już się dokonały. Jest już nowa rada nadzorcza, kadencja poprzedniej wygasła. Ponoć jeszcze przed nowym rokiem ma nastąpić korekta w składzie zarządu. Ma być on wzmocniony specjalistą z zakresu zarządzania finansami. - W ślad za zmianami mają przyjść kolejni bogaci sponsorzy.

Tauron sponsorem od stycznia

Prawdopodobnie wrócić ma temat sponsorowania drużyny przez Krajową Spółkę Cukrową "Polski Cukier", z którą klub podpisał list intencyjny minionego lata. Wtedy z rozmów nic nie wyszło - firma zdecydowała się zainwestować w toruńską koszykówkę i patrząc na wyniki zespołu w Tauron Basket Lidze, nie była to najlepsza inwestycja. Z naszych informacji wynika również, że finalizowane są rozmowy z jednym z potentatów na rynku polskiej energetyki - firmą Tauron Polska Energia. Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2015 roku Tauron zostanie jednym ze sponsorów klubu. Jeżeli to wszystko by się potwierdziło, obecny sezon może być dla AZS-u przełomowy, a ostatni transfer Francuza Guillaume Samiki należałoby oceniać jako początek zmian mających na celu zbudowanie silnej drużyny w nowym sezonie. Poproszony o potwierdzenie naszych informacji dyrektor sportowy klubu Ryszard Bosek odpowiedział, że nie jest osobą, która powinna to zrobić. Ale też nie zaprzeczył, że zmiany w klubie się dokonały. Stwierdził, że nowy właściciel, może w najbliższej przyszłości zagwarantować takie warunki, że za rok-dwa AZS będzie walczył w PlusLidze o medale.

Cóż, pozostaje trzymać kciuki za powodzenie planów nowego właściciela i liczyć na to, że na mecze naszych siatkarzy wróci gorąca atmosfera, jaką pamiętamy sprzed lat, że wrócą też sukcesy.