Cerrad Czarni Radom - AZS Częstochowa 3:0. Niezły początek akademików, a potem...

Siatkarze AZS-u rozpoczęli sezon pod porażki. W meczu 1. kolejki PlusLigi ulegli we wtorek w Radomiu Cerradowi Czarnym 0:3.
Na rozpoczęcie sezonu akademicy musieli czekać do wtorku ponieważ radomianie w weekend nie dysponowali halą. Mecz zapowiadał się ciekawie, chociaż powszechnym faworytem byli gospodarze, którzy zbudowali ciekawy zespół oparty na utalentowanej młodzieży i doświadczonych obcokrajowców. Akademikom, mało kto dawał szanse na sukces, ale oni sami zapowiadali walkę o zwycięstwo. I początkowo tanio skóry sprzedać nie chcieli. W pierwszym secie najpierw grali z radomianami punkt za punkt, a potem wykorzystując skuteczną zagrywkę Michała Szalachy objęli wyraźne prowadzenie 18:14. Długo się nim nie cieszyli (krótko potem stracili 5 punktów z rzędu), ale w końcówce długo nie dawali za wygraną. Przegrali po twardej walce, na przewagi - 25:27.

Niepowodzenie w pierwszej partii najwyraźniej podcięło częstochowianom skrzydła. W drugiej dominowali rywale, którzy już w pierwszym fragmencie gry zbudowali 5 pkt. przewagi (8:3), a potem ją kontrolowali. Z czasem AZS zaczął się odgryzać się udanymi akcjami, ale bez skutecznej zagrywki długo nie był w stanie odrabiać strat. Udało się dopiero samej w końcówce, ale gospodarze nie wypuścili szansy z rąk i objęli prowadzenie 2:0.

W trzecim secie trener Michał Bąkiewicz wystawił szóstkę z rozgrywającym Konradem Buczkiem oraz ukraińskim przyjmującym Mykołą Morozem, którzy podobnie jak pięciu innych graczy, do kadry częstochowian dołączyli podczas letniej przerwy. Niewiele to jednak zmieniło. AZS walczył, ale tylko do stanu 12:13. Potem przewaga gospodarzy systematycznie rosła i skończyło się na porażce 17:23.

Pierwszy ligowy test nowej drużyny AZS-u nie wypadł dobrze, co może być zapowiedzią trudnego sezonu. Dziś trudno jednak o daleko idące wnioski. Więcej będzie można powiedzieć po kolejnych meczach, w których akademicy teoretycznie powinni podjąć walkę. Już w piątek 7 października zmierzą się w Częstochowie (hala na Zawodziu, godz. 17.30) z Jastrzębskim Węglem. W trzeciej kolejce wyjadą do Katowic, gdzie zagrają z beniaminkiem PlusLigi - GKS-em. Drużyną, której trenerem jest Piotr Gruszka.

Cerrad Czarni Radom 3 (27, 25, 25)

AZS Częstochowa 0 (25, 21, 17)

Cerrad Czarni Radom: Kędzierski, Żaliński, Ostrowski, Bołądź, Formal, Smith, Watten (libero) - Gonciarz, Ziobrowski, Kohut, Wiese

AZS Częstochowa: T. Kowalski, Wawrzyńczyk, Szalacha, Adamajtis, Szymura, Buniak, A. Kowalski (libero) - Polański, Buczek, Moroz

W innych meczach 1. kolejki: Espadon Szczecin - ZAKSA Kędzierzyn Koźle 0:3, Lotos Trefl Gdańsk - Effector Kielce 3:1, Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 3:2, GKS Katowice - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1, Onico AZS Politechnika Warszawska - Asseco Resovia Rzeszów 0:3, PGE Skra Bełchatów - MKS Będzin, mecz w środę 5 października, BBTS Bielsko Biała - Cuprum Lubin mecz 19 października.