Siatkówka. Dawid Murek wraca do domu

Na dwa sezony związał się z częstochowskim AZS-em Dawid Murek. Wraca do Częstochowy gdzie ma dom po ośmiu latach
W poniedziałek przed południem działacze AZS-u oficjalnie przedstawili Murka jako nowego gracza częstochowskiego klubu. W obecności mediów przyjmujący podpisał także dwuletni kontrakt.

- Cieszę się, że po tak długim okresie wracam na stare śmieci - mówi zawodnik, który wielką karierę zaczynał w Częstochowie, debiutując tu w 1996 roku w I lidze i grając przez pięć kolejnych lat. - Cieszę się, że Częstochowa zabiegała o mnie, że chciała mnie mieć w zespole.

32-letni Murek trafił do AZS-u po tym, jak bełchatowska Skra, w której grał w ostatnim sezonie, zakontraktowała Michała Winiarskiego. - W Częstochowie jest młody zespół, ja mam większe doświadczenie i będę się starał dzielić nim z młodszymi kolegami.

- Dawid będzie kapitanem zespołu - poinformował prezes Konrad Pakosz. - Mamy nadzieję, że sukces, jakim jest zakontraktowanie Dawida i mistrzostwo Europy zdobyte przez polskich siatkarzy, sprawią, że uda się nam przekonać do współpracy kolejnych sponsorów. Liczymy także, że obecność Dawida przyciągnie do hali Polonia więcej kibiców.

Menedżer zawodnika Janusz Tobijański podkreślał, że powrót Murka może być pierwszym krokiem w kierunku odbudowania w Częstochowie silnej drużyny. - Chciałem, żeby Dawid tu wrócił - mówił Tobijański. - Mam nadzieję, że to posunięcie, które sprawi, że może nie od razu, ale za rok-dwa AZS znów będzie grał o medal mistrzostw Polski. Co ważne, Dawid jest jednym z kilkunastu siatkarzy, którzy związali się z Częstochową na stałe. Tu ma dom, rodzinę, a wiadomo, że ci miejscowi zawodnicy inaczej traktują swój klub. Pozostali zawodnicy AZS-u będą się mieli od kogo uczyć, nawet nasz młody mistrz Europy [Piotr Nowakowski - przyp. red.].

Choć wiceprezes Roman Lisowski stwierdził, że dzięki powrotowi Murka AZS nadal będzie się liczył w walce o medale, to sam zawodnik był ostrożniejszy w deklaracjach. - Przyszłość może nam przynieść niespodzianki, ten zespół będzie się cały czas uczył.

Prezes Pakosz przyznał, że to koniec transferów. Trwają natomiast rozmowy z ewentualnym sponsorami. - Cieszymy się, że nadal pozostają z nami dotychczasowi sponsorzy Domex i Selena. Być może ostatnie sukcesy pozwolą nam podpisać w najbliższych tygodniach nowe umowy.

Po oficjalnej prezentacji Dawid Murek udał się na pierwszy trening z zespołem Domex Tytan AZS.

Dawid Murek ma 32 lata. Do Częstochowy trafił w 1996 roku z Orła Międzyrzecz. Tu skończył szkołę (ZSSB przy Augustyna) i jak wielu graczy stał się graczem światowego formatu. Już w 1997 roku zagrał w pierwszej reprezentacji, został także mistrzem świata juniorów i zdobył z AZS-em złoty medal MP (kolejny w 1999 r). W latach 2001-2005 grał w Panathinaikosie Ateny, potem przez sezon we włoskiej Modenie. W latach 2006-2008 był zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla, ostatnio Skry Bełchatów. W reprezentacji Polski rozegrał ponad 200 meczów.

Olsztyński akcent ME w Turcji »