Sport.pl

Siatkówka. Przegrali z Iraklisem, powalczą o trzecie miejsce

Około tysiąca kibiców obejrzało w czwartek w hali Polonia pierwsze mecze turnieju o Memoriał im. Arkadiusza Gołasia. Częstochowski AZS przegrał z Iraklisem Saloniki 1:3 i dziś w meczu o trzecie miejsce zmierzy się z mistrzem Estonii Selverem Tallin


Nie licząc środowego - nieoficjalnego sparingu z Selverem (wygranego przez AZS 2:1), dla akademików był to pierwszy od pół roku pojedynek przed własną publicznością. W biało-zielonych barwach zadebiutowało czterech zawodników: ponownie Dawid Murek, który wrócił do Częstochowy po ośmiu latach gry m.in. w Panathinaikosie Ateny i Skrze Bełchatów, oraz Piotr Łuka, Paweł Mikołajczak i słowacki rozgrywający Marek Kardos. Pierwsi dwaj wyszli w podstawowym składzie, który - niewykluczone - pojawi się na boisku także w pierwszym ligowym spotkaniu (12 października w hali Polonia z AZS-em Olsztyn). Pojedynek był wyrównany i emocjonujący, a trener Grzegorz Wagner sprawdził w nim w sumie 11 graczy. Pierwsze dwa sety kończyły się wynikami na przewagi, raz na korzyść naszej drużyny, raz na korzyść gości. W trzecim wygrali Grecy, ale akademicy mieli ogromne szanse, aby doprowadzić do wyrównania i tie-breaku. W czwartej partii prowadzili 10:5, 22:18 oraz 24:21, aby po raz drugi przegrać na przewagi i w całym meczu 1:3.

- W tym spotkaniu dużo było walki i o to chodziło - komentował przyjmujący AZS-u Wojciech Gradowski. - Mogliśmy się sprawdzić, grając z wicemistrzami Europy, choć wiadomo, że obecny Iraklis to już nie ta drużyna co kilka miesięcy temu. To był ważny test. Trener dokonywał wielu zmian, żonglował zawodnikami i taki był cel.

Domex Tytan AZS 1 (26, 28, 19, 24)

Iraklis Saloniki 3 (28, 26, 25, 26)

AZS grał w składzie: Drzyzga, Łuka, Wiśniewski, Janeczek, Murek, Nowakowski, Zatorski (libero) - Kardos, Mikołajczak, Gradowski, Wrona.

W pierwszym meczu grająca bez Michała Winiarskiego i Mariusza Wlazłego Skra Bełchatów pokonała Selver 3:1 (25:15, 25:16, 19:25, 24:14). Dziś drugi dzień turnieju. Przegrani: AZS i Selver Tallin o godz. 18 zagrają o trzecie miejsce. W finale o 20.30 Skra zmierzy się z Iraklisem. Bilety w cenie 10 zł normalny, 5 zł ulgowy.

Patronem Memoriału im. Arkadiusza Gołasia jest "Gazeta Wyborcza".