Sport.pl

Plebiscyt "Gazety". Wybieramy drużynę dwudziestolecia

W 1990 roku siatkarze AZS-u zdobyli pierwszy tytuł mistrza Polski i do tej pory nieprzerwanie grają w siatkarskiej elicie.
W ciągu 20 lat częstochowianie wywalczyli 16 medali (6 złotych, 6 srebrnych, 4 brązowe), dwa razy sięgnęli po Puchar Polski i raz po Superpuchar. Rok w rok występowali w europejskich pucharach i chociaż na podium stanęli tylko raz, to już samą "statystykę" należy im się wielki szacunek. Chociaż z pewnością nie tylko. Puchary były dla akademików i ich kibiców oknem na świat. To dzięki nim przed 10 czy 15 laty do Częstochowy przyjeżdżały gwiazdy wielkiego formatu, a hala Polonia była centrum polskiej siatkówki.

Przez 20 lat w AZS-ie wyrosły całe pokolenia zawodników. Najlepsi stanowili o sile reprezentacji, z powodzeniem radzili sobie w najsilniejszych ligach Europy. W sumie była ich ponad setka. W naszej prezentacji przedstawimy 20, którzy naszym zdaniem w kolejnych drużynach odgrywali najważniejsze role. W siedmiu wydaniach "Gazety" publikować będziemy listę graczy, na których będzie można głosować. Samo głosowanie rozpocznie się po zakończeniu prezentacji. Wybieramy drużynę składającą się z sześciu graczy plus libero. Głosy można będzie oddawać również na zaproponowanych przez Czytelników zawodników spoza listy.

Dariusz Stanicki

Rozgrywający, rocznik 1965. Był gwiazdą zespołu, który zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski. Reprezentant Polski. Większość kariery spędził w Turcji, gdzie założył rodzinę i mieszka do dziś. "Bania" dla wielu był wirtuozem rozegrania, bo rzeczywiście potrafił zgubić blok rywali w najtrudniejszej sytuacji. Poza boiskiem "wyluzowany", otwarty, uwielbiany przez kibiców. Zawsze z ogromnym sentymentem wracał do czasów, kiedy grał w AZS-ie. - Pamiętam, pamiętam. I atmosferę w Politechniku, i hali Polonia, i ostatniego finałowego meczu w małej salce w Kazimierzu, kiedy zdobywaliśmy pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski - wspominał w rozmowie z "Gazetą" przed dwoma laty, gdy przyjechał do Częstochowy jako dyrektor sportowy Fenerbahce Stambuł.Damian Dacewicz

Środkowy, rocznik 1974. "Dacek" trafił do AZS-u w 1995 roku i z przerwami grał w Częstochowie do 2003 roku. Karierę zakończył w Skrze Bełchatów, a na jego decyzję spory wpływ miała kontuzja kolana - jedna z wielu. Dziś jest trenerem Pamapolu Wieluń, z którym przed rokiem awansował do PlusLigi. Damian Dacewicz przez lata był środkowym reprezentacji Polski, wystąpił na olimpiadzie w Atlancie. Z AZS-em zdobył m.in. dwa tytuły mistrza Polski. Grał w drużynie, które toczyła pasjonujące boje o mistrzostwo z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle.Lista zawodnikówRozgrywający

Fabian Drzyzga

Marek Kardos

Ireneusz Kłos

Łukasz Kruk

Jakub Oczko

Piotr Owczarek

Artur Pieśniak

Dariusz Stanicki

Andrzej Stelmach

Grzegorz Wagner

Paweł Woicki

Łukasz ŻygadłoŚrodkowi

Damian Dacewicz

Rafał Dymowski

Phillipe Eatherton

Bartosz Gawryszewski

Arkadiusz Gołaś

Dawid Gunia

Igor Juricić

Wojciech Jurkiewicz

Grzegorz Kokociński

Oktawian Krzyżanowski

Marcin Nowak

Piotr Nowakowski

Zdzisław Olejnik

Siergiej Orlenko

Andrzej Solski

Bartosz Szcześniewski

Łukasz Wiśniewski

Andrzej Wrona

Przyjmujący

Michał Bąkiewicz

Michał Chadała

Andrzej Ciuba

Krzyszof Gierczyński

Wojciech Gradowski

Paweł Ignacok

Michał Jaszewski

Marcin Kocik

Bojan Konstandinović

Adam Kurek

Marek Kwieciński

Piotr Łuka

Roman Mac

Dariusz Marszałek

David McKienzie

Dawid Murek

Radosław Panas

Raily Salmon

Krzysztof Stelmach

Dariusz Taterka

Paweł Tomaszewski

Marcin Wika

Mariusz Wiktorowicz

Michał Winiarski

Michał ŻukAtakujący

Brook Billings

Piotr Gruszka

Bartosz Janeczek

Tomas Kalnis

Smilen Mljakow

Adrian Patucha

Robert Prygiel

Andrzej Szewiński

Grzegorz Szymański

Krzysztof ŚmigielLibero

Piotr Gacek

Krzysztof Ignaczak

Marcin Kryś

Fabian Matyja

Paweł Zatorski