Sport.pl

Lotnictwo. Mistrz Janusz, wicemistrz Michał

Janusz Darocha wraz z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem zdobyli w słowackiej Dubnicy złote medale 17. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata. Srebro wywalczył inny częstochowianin Michał Osowski.
Darocha i Chrząszcz wyszli na prowadzenie po pierwszej konkurencji. Ta para lata ze sobą od wielu lat, doskonale się rozumie. Bezbłędnie prowadzili obserwację terenu, nanosząc obiekty do odnalezienia i identyfikując właściwe. Precyzyjnie, co do sekundy, mieścili się w punktach pomiaru czasu.

W kolejnych dniach zawodów było różnie. Świetnie latali Czesi, którzy zepchnęli Polaków na dalsze miejsce. Jednak podczas ostatniej konkurencji Darocha z Chrząszczem znów polecieli rewelacyjnie, Czesi popełnili błąd, który kosztował ich miejsce na podium. - Poszliśmy na całość - mówi Darocha. - Udało się nam rozpoznać wszystkie punkty w terenie. Bezbłędnie lądowaliśmy: na zero punktów, na środku centralnej, dwumetrowej linii. Walczyliśmy do końca. Dwie załogi czeskie źle rozpoznały jeden punkt zwrotny, co kosztowało ich po 100 punktów karnych. My wraz ze Zbyszkiem mieliśmy tylko 8 punktów karnych i dzięki temu zdobyliśmy złoto. A przyznam szczerze, że przed tym ostatnim dniem zawodów w zdobycie tytułu mistrza świata jakoś nie bardzo wierzyłem.

Drugie miejsce wywalczyła załoga: pilot Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego oraz nawigator Michał Osowski z Aeroklubu Częstochowskiego. - To naprawdę świetny wynik, wielki sukces tych młodych pilotów - ocenia Janusz Darocha. - To są zawodnicy, którzy mają po 27 i 28 lat i z roku na rok spisują się coraz lepiej. Przed rokiem podczas mistrzostw Europy my byliśmy na trzecim miejscu, oni na czwartym. Teraz są wicemistrzami świata. Patrząc na ich poczynania, mogę być spokojny o przyszłość polskich sportów lotniczych.

Polacy zdominowali mistrzostwa świata. W czołowej dziesiątce klasyfikacji indywidualnej znalazło się aż sześć polskich załóg. Na najniższym stopniu podium stanęli także reprezentanci naszego kraju: Krzysztof Wieczorek i Krzysztof Skrętowicz.

Wyniki - klasyfikacja indywidualna: 1. Janusz Darocha, Zbigniew Chrząszcz (Polska) 156 pkt, 2. Michał Wieczorek, Michał Osowski (Polska) 172 pkt, 3. Krzysztof Wieczorek, Krzysztof Skrętowicz (Polska) 180 pkt. Klasyfikacja drużynowa: 1. Polska 328 pkt, 2. Czechy 666 pkt, 3. Francja 832 pkt.