Sport.pl

Siatkówka. Wspomnienie o Arku w Polonii

Tytan, Skra Bełchatów oraz drużyny z Austrii oraz Czech wystąpią w weekend w VI Memoriale im. Arkadiusza Gołasia - tragicznie zmarłego przed pięciu laty reprezentanta Polski i gracza częstochowskiego AZS-u
Arkadiusz Gołaś zginął 16 września w wypadku samochodowym na autostradzie w Austrii. Miał 24 lata i przed sobą wielką siatkarską karierę. W częstochowskim AZS-ie grał w latach 2000-2004, trzykrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski, raz brązowy medal. W 2005 roku był zawodnikiem Lube Banca Macerata. Tragicznego dnia podróżował z żoną do Włoch, gdzie miał rozpocząć treningi w nowym klubie. Jego śmierć mocno dotknęła kibiców akademików, którzy tłumnie żegnali Arka podczas mszy żałobnej w częstochowskiej katedrze.

Pierwszy turniej poświęcony jego pamięci odbył się już jesienią 2005 roku. Ostatni rozegrano w hali Polonia z udziałem Skry Bełchatów, Selveru Tallin, Iraklisu Saloniki oraz AZS-u. Dwie z tych drużyn zagrają w Polonii również w weekend. Dla akademików będzie to bardzo ważny sprawdzian przed rozpoczynającymi się pod koniec października rozgrywkami PlusLigi. Zespół Marka Kardosa wkroczył już w ostatni etap przygotowań. Od kilku tygodni regularnie rozgrywa sparingi. W środę po zaciętym meczu przegrał w Gostyniu z Delectą Bydgoszcz, a teraz zamierza powalczyć o zwycięstwo w memoriale.

- Dotychczas graliśmy różnymi ustawieniami, ale teraz czeka nas już sprawdzian na poważnie - mówi skrzydłowy akademików Krzysztof Gierczyński. - Nie wszyscy z nas są obecnie zdrowi, na środku siatki musimy się posiłkować zawodnikami z innych pozycji. W środę powalczyliśmy jednak z Delectą, dwa pierwsze sety były ciekawe i wyrównane i myślę, że w weekend pokażemy dobrą siatkówkę.

Dla Gierczyńskiego występ w turnieju ma podwójny wymiar. - Mecze to jedno, a drugie to pamięć o chłopaku, z którym miałem przyjemność grać w jednej drużynie - podkreśla. - Bardzo mile wspominam tamten okres.

Częstochowianie rozpoczną turniej meczem z mistrzem Austrii HYPO Tirol Innsbruck, do którego latem przeszedł Fin Toni Kankaanpaa. W niedzielę zmierzą się z Czechami z Ostrawy.

Imprezie patronuje Gazeta Wyborcza.

Program turnieju

Sobota, godz. 15

mecz PGE Skra Bełchatów - VK DHL Ostrava

otwarcie imprezy

Tytan AZS Częstochowa - HYPO Tirol Innsbruck (pół godziny po otwarciu)

Niedziela, godz. 11

mecz Skra Bełchatów - Tirol Innsbruck

mecz Tytan AZS - VK DHL Ostrava (pół godziny po meczu Skry)

Bilety: 15 zł (bilety wokół boiska), 10 zł (normalny, balkon), 5 zł (uczniowie i studenci po okazaniu legitymacji). Dzieci do lat sześciu - wstęp bezpłatny. Bilet jest ważny na jeden turniejowy dzień.Konkurs

Wygraj zaproszenie

Dla naszych Czytelników mamy 30 zaproszeń na niedzielne zawody. Aby wygrać, odpowiedz prawidłowo na pytanie: Jaki zespół w ubiegłorocznym finale Memoriału im. Arkadiusza Gołasia pokonała Skra Bełchatów? a) Domex Tytan AZS b) Selver Tallin c) Iraklis Saloniki wyślij SMS pod numer 72007 z treścią KA MEMO prawidłowa odpowiedź imię i nazwisko. Prawidłowo sformułowany SMS powinien zawierać treść np. KA MEMO A JAN KOWALSKI (brutto 2,44 zł). Zaproszenia wygrywa pierwszych pięć osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie i których SMS-y zostaną dzisiaj zarejestrowane jako pierwsze od godz. 9.