Sport.pl

Ranking Gazety. Duch, a nie medale...

Rok kończymy tradycyjnym rankingiem na najlepszych zdaniem ?Gazety? sportowców, trenerów i działaczy w częstochowskim sporcie. W pamięci pozostanie bez wątpienia powrót na boisko Dawida Murka
Postacią roku wybraliśmy Dawida Murka. Nie za medale i tytuły, ale za prawdziwą sportową postawę, za hart ducha i ambicję. Murek po kontuzji, jaką odniósł, miał prawo zrezygnować z walki o powrót na boisko. Podjął się jednak ciężkiej pracy i podołał. Co więcej, nie wrócił na ławkę rezerwowych, aby wypełnić kontrakt, on gra i walczy jak za najlepszych lat. Zawsze znany był z tego, że nie odpuszcza, ale teraz każdy punkt wręcz wydziera rywalom, każdy przyjmuje z wielką euforią. Widać, że to, co robi, sprawia mu satysfakcję.Na drugim miejscu stawiamy Janusza Darochę. W tym roku częstochowski pilot sięgnął po tytuł mistrza świata. To wystarczy za rekomendację.

Dalej kolejny siatkarz - reprezentant Polski - Piotr Nowakowski. Środkowy sukcesów z reprezentacją nie odniósł, ale przecież wywalczył miejsce w podstawowym składzie i zbierał pozytywne recenzje. W PlusLidze jest obecnie najlepszym blokującym.

Historia Rafała Szombierskiego, którego stawiamy na kolejnym miejscu, jest nietypowa. Po niemal dwóch latach przerwy wrócił do ścigania na żużlu i ku zaskoczeniu wszystkich był mocnym punktem Włókniarza. A przecież przed rozstaniem z torem jeździł w I lidze, wielkich sukcesów indywidualnie także nie odnosił. Do tego okazał się zawodnikiem niezwykle widowiskowym, który potrafi zdobyć sympatię kibiców.

Fabian Drzyzga to jeden z najbardziej uzdolnionych rozgrywających w Polsce. Był nawet bliski wyjazdu na MŚ do Włoch. To był dla niego udany rok.

Na miejscu szóstym Mateusz Zachara, który strzelił w tej rundzie dla Rakowa 10 goli. Wspólnie z zawodnikiem GKS-u Tychy otwiera listę najlepszych strzelców w II lidze zachodniej. Nie przez przypadek zainteresował się nim ekstraklasowy Górnik Zabrze.

Za piłkarzem triathlonistka Maria Cześnik. Po zakończeniu kariery przez Ewę Dederko to najlepsza Polska zawodniczka w tej trudnej konkurencji. Startując w barwach WLKS Kmicic Częstochowa, zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata i Europy.

Alicja Ziaja podtrzymuje dobre tradycje częstochowskiego strzelectwa. W tym roku z reprezentacją Polski sięgnęła po złoto i brąz na mistrzostwach świata.

Na pozycji dziewiątej stawiamy Aleksandrę Nowak. Reprezentantka Częstochowskiej Akademii Taekwondo sięgnęła po złoto mistrzostw Europy.

Dziesiątkę zamyka tenisistka stołowa Agata Pastor. Co prawda, nie gra już w częstochowskim AZS-ie AJD, ale jeszcze w jego barwach zdobyła tytuł wicemistrzyni kraju indywidualnie i mistrzyni w deblu.1. Dawid Murek

2. Janusz Darocha

3. Piotr Nowakowski

4. Rafał Szombierski

5. Fabian Drzyzga

6. Mateusz Zachara

7. Maria Cześnik

8. Alicja Ziaja

9. Aleksandra Nowak

10. Agata PastorDziałacze i trenerzy

Wśród trenerów na słowa uznania zasłużył na pewno szkoleniowiec AZS-u Marek Kardos. Wspólnie z nim wyróżniamy drugiego trenera i statystyka Michała Mieszko Gogola. Kardos pracuje w częstochowskim klubie od połowy roku, a Gogol kontynuuje pracę. Obaj zasłużyli na wyróżnienie za wyniki i styl gry, jaki prezentuje częstochowska drużyna.

Kiedy Jerzy Brzęczek obejmował stanowisko szkoleniowca Rakowa, kibice oczekiwali bardzo wiele. Doświadczenie i kontakty Brzęczka miały zmienić oblicze najlepszego piłkarskiego klubu w regionie. Pod względem sportowym Brzęczek spełnił swoje zadanie. Młody, pozbawiony gwiazd zespół Rakowa gra skutecznie i zdobywa punkty. Za to, że jego nazwisko nie przyciągnęło do klubu sponsorów, trudno obwiniać samego Brzęczka.

Szef częstochowskiego Aeroklubu Włodzimierz Skalik na pewno będzie często wspominał rok 2010. Zawodnicy ACz sięgali w tym roku po medale mistrzostw świata, sam aeroklub także radzi sobie coraz lepiej. Rozwija się szkolenie, chętni garną się do latania.

O prezesie częstochowskiego AZS-u było natomiast głośno w środowisku. Podjął walkę z urzędem miasta, ostro krytykował decyzję przyznania wsparcia Włókniarzowi, co wzbudziło różne reakcje, a wiele z nich było nieprzychylnych. Z drugiej strony Pakosz i jego współpracownicy zbudowali dobry skład, podjęli odważną decyzję o zatrudnieniu młodego trenera, znaleźli sponsorów. Poprzedni sezon AZS zakończył na dobrym, piątym miejscu, teraz jest rewelacją rozgrywek. Cóż chcieć więcej?

Wyróżniamy także Grzegorza Gronkiewicza. Trener i prezes Tad-Polu Kolejarza w jednej osobie walczy o to, aby kolarstwo nie zginęło ze sportowej mapy Częstochowy.Działacze i trenerzy (kolejność alfabetyczna)

Jerzy Brzęczek

Grzegorz Gronkiewicz

Marek Kardos/Michał Mieszko Gogol

Konrad Pakosz

Włodzimierz Skalik