Sport.pl

Czterech częstochowian w dziesiątce

SPORTY LOTNICZE. W hotelu Jan III Sobieski w Warszawie odbył się XVI Bal Lotników i Polskiej Obronności. Podczas imprezy ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepszych lotniczych sportowców roku 2010. W ścisłej czołówce znaleźli się aż czterej reprezentanci Aeroklubu Częstochowskiego.
Plebiscyt organizuje miesięcznik "Skrzydlata Polska". Tytuł najlepszego lotniczego sportowca roku zdobył szybownik Sebastian Kawa z Międzybrodzia Żywieckiego. W ubiegłym roku zdobył on aż dwa złote medale na mistrzostwach świata.

Na drugim miejscu w plebiscycie uplasował się członek Aeroklubu Częstochowskiego Zbigniew Nieradka, który wywalczył złoto na szybowcowych mistrzostwach świata w klasie osiemnastometrowej. To pierwszy złoty medal tego szybownika oraz pierwsze złoto w historii zdobyte w tej konkurencji przez Polaka. Na trzecim miejscu plebiscytu znaleźli się: częstochowianin Janusz Darocha, najbardziej utytułowany pilot świata, zdobywca 33 indywidualnych medali w mistrzostwach świata i Europy, oraz jego nawigator Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, którzy w minionym roku triumfowali na mistrzostwach świata w lataniu rajdowo-nawigacyjnym.

W dziesiątce najlepszych lotniczych sportowców 2010 roku znaleźli się także: Michał Osowski, nawigator pilota Michała Wieczorka z Aeroklubu Krakowskiego, którzy wywalczyli srebro na samolotowych rajdowych mistrzostwach świata, oraz Marian Kaziród, który zdobył srebrny medal na ubiegłorocznych mistrzostwach świata modeli redukcyjno-latających samolotów w klasie F4B - modeli na uwięzi.

- W plebiscycie najlepszych sportowców lotniczych 2010 roku jest aż czterech członków Aeroklubu Częstochowskiego. To dla nas wielka satysfakcja! - mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. - Odnieśli wspaniałe sukcesy. Bardzo się cieszymy, że to medaliści trzech różnych dyscyplin lotniczych.