Sport.pl

SPORTY SAMOLOTOWE. Mistrz Darocha szkoli następców

Jeden z najbardziej utytułowanych pilotów globu, multimedalista mistrzostw świata i Europy Janusz Darocha zaczął szkolić młodych pilotów w Aeroklubie Częstochowskim


Darocha praktycznie z każdej większej imprezy wraca z sukcesami. W ubiegłym roku wywalczył indywidualnie oraz drużynowo kolejny złoty medal na mistrzostwach świata w lataniu rajdowo-nawigacyjnym w słowackiej Dubnicy. Po raz kolejny zdobył także Puchar Polski. Teraz przegotowuje się do startu w ME w lataniu rajdowo-nawigacyjnym, które odbędą się w sierpniu, ale sporo czasu poświęca też na szkolenie młodych pilotów.

- Po pierwsze, cieszę się z tego, że mogę podzielić się swoją wiedzą z młodzieżą, która realizuje swoje marzenia o lataniu - mówi Darocha. - Po drugie, ta praca, chociaż jest niezwykle odpowiedzialna, jest także satysfakcjonująca.

Pan Janusz uczy pilotażu osoby, które ukończyły kurs teoretyczny. - Staram się zwracać uwagę na odpowiednią reakcję pilotów w odpowiednich fazach lotu. Mówię, na co muszą zwracać uwagę, co może być niebezpieczne. Oczywiście omawiamy wszystko z kursantami przed lotem, a także analizujemy, co stało się w powietrzu.

- Cieszymy się, że nasi podopieczni mają szansę uczyć się u najlepszych - mówi Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. - Zapraszamy na szkolenia adeptów lotnictwa i pilotów z całej Polski.