SIATKÓWKA. Czy Częstochowa zastąpi Kraków?

Wciąż jest szansa, aby Częstochowa była jednym z organizatorów mistrzostw świata w siatkówce w 2014 roku. Pod warunkiem jednak, że upadnie kandydatura Krakowa, któremu brakuje pieniędzy na dokończenie nowej hali


Szefowie Polskiego Związku Piłki Siatkowej (wśród nich prezes Mirosław Przedpełski) odwiedzili Częstochowę, wracając z Katowic, gdzie w Lidze Światowej Polska walczyła z Brazylią. Spotkali się z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem. Rozmawiano o organizacji MŚ, które w 2014 odbędą się w Polsce i szansach Częstochowy na przeprowadzenie meczów jednej z grup (bez udziału Polaków). Między innymi ze względu na wielkość planowanej hali (ma pomieścić 15 tys. widzów, częstochowska połowę mniej) związek preferuje Kraków. Ten ma jednak problemy budżetowe, co stwarza szansę dla naszego miasta.

Fakty są takie: jeżeli do końca roku Kraków nie podpisze ostatecznej umowy z PZPS-em, Częstochowa przejmie rolę organizatora. Jeśli nawet umowa zostanie podpisana, a krakowska hala nie powstanie do połowy 2013 roku, to zostaniemy gospodarzami MŚ.

Ukończenie hali na Zawodziu planowane jest na połowę 2012 roku, a prace idą zgodnie z planem. Wygląda na to, że pierwszą imprezą dużej rangi jaka w niej zostanie rozegrana, będzie Memoriał im. Huberta Wagnera. Na 2013 rok planowane jest Grand Prix kobiet bądź mecz Ligi Światowej.