Finał akcji "Szkoła kibicuje". Setki uczniów w hali na Zawodziu [ZDJĘCIA]

Reprezentacje 64 szkół z Częstochowy i okolicznych powiatów uczestniczyło we wtorkowym wielkim finale akcji "Szkoła kibicuje". Impreza odbyła się Hali Sportowej Częstochowa.
Częstochowa wspólnie z AZS-em przygotowała projekt, który wygrał ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Akcja "Szkoła kibicuje" realizowana była przez klub od 2010 roku i spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony młodzieży. - Nasz pomysł idealnie wpisywał się w propagowaną przez MSW ideę bezpiecznego kibicowania, postanowiliśmy więc przystąpić do konkursu i go wygraliśmy - mówi prezes AZS-u Konrad Pakosz. - W nagrodę otrzymaliśmy 70 tysięcy złotych na organizację finału. Wydrukowaliśmy za to ulotki, tzw. klaskacze, opaski. Przygotowaliśmy koszulki i materiał multimedialny.

Na wtorkowy finał zaproszonych zostało ponad trzy tysiące uczniów z Częstochowy i okolicznych powiatów. W trakcie 1,5-godzinnego spotkania obejrzeli pokaz ratownictwa medycznego, usłyszeli, na czym polega kulturalny doping i jak należy się zachowywać podczas imprez sportowych. Usłyszeli to m.in. od obecnych gwiazd AZS-u Dawida Murka i Michała Bąkiewicza, ale także byłego znakomitego siatkarza, a dziś dyrektora sportowego AZS-u Ryszarda Boska oraz dziennikarza Polsatu Sport Marka Magiery.

- Promocja hali, siatkówki i AZS-u, generalnie aktywnego spędzania wolnego czasu i samego sportu - o to w tym wszystkim chodziło - dodaje prezes Pakosz. - Uważam, że wyszliśmy do szkół z ciekawą propozycją. Rocznie odwiedzamy kilkanaście szkół, a w ramach akcji na nasze mecze przychodzi średnio między 800 a 1200 dzieciaków, które płacą za bilet symboliczne 5 zł. To są te wymierne efekty, ale są też inne. Myślę, że udało nam się wypromować wśród wielu młodych ludzi alternatywny sposób spędzania wolnego czasu. Alternatywę dla komputera czy telewizora.