Pierwszy rywal AZS-u testuje nowego atakującego. To reprezentant Holandii

Siatkarze AZS-u rozpoczną sezon w najbliższy piątek. W Hali Sportowej Częstochowa zmierzą się z ZAKS-ą Kędzierzyn Koźle, która najprawdopodobniej wzmocni kadrę reprezentantem Holandii Kayem van Dijkiem.
Mierzący 212 cm holenderski atakujący jest reprezentantem swojego kraju, a do tego prawdziwym internacjonałem. Na początku występował co prawda w rodzimych Landstede Volleyball Zwolle i Omniworld Almere, ale następnie ruszył w świat. Najpierw przeniósł się za miedzę do Noliko Maaseik, a później przywdziewał barwy czterech klubów włoskich: Esse-Ti Carilo Loreto, Globo Banca Popolare Del Frusinate Sora, Exprivia Molfetta i Trentino Volley (gdzie grał ostatnio). W międzyczasie występował także w koreańskim Lig Greaters, słoweńskim ACH Volley Bled oraz rosyjskim Jarosławicz Jarosław.

Największe sukcesy notował jednak z belgijskim potentatem, z którym zdobył dwa mistrzostwa i jeden puchar kraju oraz awansował do finału Pucharu CEV. Z kolei z kadrą Oranje brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004, a także wywalczył srebro Ligi Europejskiej 2008.

Dijk na razie uczestniczy w testach treningowych. Ostatnie odbywały się w ramach IX Memoriału im. Zdzisława Ambroziaka, gdzie drużyna Sebastiana Świderskiego zajęła trzecie miejsce. Najpierw uległa w półfinale AZS-owi Politechnika Warszawska 1:3, a następnie po tie-breaku pokonała prowadzony przez Piotra Gruszkę BBTS Bielsko-Biała.

Poza wspomnianym Holendrem w ZAKS-ie zagrali także jego koledzy z reprezentacji Nimir Abdel-Aziz oraz Dick Kooy. Skład uzupełnili Dominik Witczak, Jurij Gladyr, Łukasz Wiśniewski, Michał Ruciak oraz libero Korneliusz Banach (Młoda Zaksa).

AZS zmierzy się z ZAKS-ą w najbliższy piątek. Początek meczu o godz. 18.30.