Sajfutdinow jest w składzie na rewanż z Unibaksem, ale ZZ wcale nie taka pewna

Emil Sajfutdinow pojawił się w składzie Włókniarza na niedzielny mecz z Unibaksem Toruń, ale w to, że wystąpi w rewanżu, można raczej wątpić. Niestety, nie ma też pewności, że będzie zastępowany. Wszystko powinno się wyjaśnić w piątek podczas treningu przed Grand Prix Słowenii, na który Rosjanin ponoć się wybiera.
Od upadku Sajfutdinowa w Toruniu minęły już niemal cztery dni, a o stanie jego zdrowia wiadomo niewiele. Menedżer zawodnika, zasłaniając się decyzją opiekujących się Sajfutdinowem lekarzy, przekazuje jedynie szczątkowe informacje. Twierdzi, że kraksa na 95 procent oznacza dla Emila koniec sezonu. Jeżeli tak miałoby być, zawodnik powinien przedstawiać zwolnienie lekarskie. Włókniarz mógłby dzięki temu skorzystać z przepisu o zastępstwa zawodnika, co w obliczu bardzo trudnego rewanżu byłoby najlepszym rozwiązaniem. Grisza Łaguta, Michael Jepsen Jensen, Rune Holta i np. znajdujący się w wysokiej formie Artur Czaja, najpewniej zrekompensowaliby brak Emila. Zwolnienie póki co do klubu jednak nie dotarło i wszyscy łamią sobie głowy, jaką decyzję podejmie rosyjski żużlowiec.

Sporo prawdy może być w informacjach, że kontuzja Sajfutdinowa nie jest aż tak poważna, jak wcześniej podejrzewano. Że mimo wszystko może chcieć wystąpić w sobotniej rundzie Grand Prix w słoweńskim Krsku, a przynajmniej podjąć taką próbę. Jeżeli tak, Włókniarz będzie miał poważny problem. Brak ZZ oznacza konieczność wystawiania do składu Mirosława Jabłońskiego, który dotychczas wystąpił jedynie w 9 biegach. Oczywiście jest jeszcze taka możliwość, że Sajfutdinow zdecyduje się wystąpić zarówno w Krsku, jak i rewanżu z Unibaksem, ale to raczej mało prawdopodobne. Bo jeżeli nawet z jego zdrowiem nie jest tak źle, to sam start w Słowenii i tak będzie obarczony dużym ryzykiem.

- Jakąkolwiek Emil podejmie decyzję, to nikt nie powinien mieć mu niczego za złe. Ciężko przecież pracował na wyniki w Grand Prix i mistrzostwach Europy - mówi dla czestochowa.sport.pl prezes Włókniarza Paweł Mizgalski. - Nas najbardziej martwi jednak zdrowie tego młodego chłopaka. Emil nie powinien nim szafować. Ma przed sobą całą karierę i wszystko do zdobycia. W rozmowie z Tomaszem Suskiewiczem prosiliśmy, żeby nie robili nic na siłę.

Decyzja w sprawie Sajfutdinowa powinna zapaść w piątek podczas treningu przed Grand Prix Słowenii w Krski, gdzie Rosjanin ponoć ma się wybrać. Niewykluczone jednak, że wszystko się wyjaśni dopiero w dniu meczu.

Aby mieć większe pole manewru, prowadzący zespół Jarek Dymek i Grzegorz Dzikowski ustawili Sajfutdinowa w parze z Michaelem Jepsenem Jensenem, Rune Holtę z Rafałem Szombierskim, Grigorija Łagutę z Adamem Strzelce. Z 15. pojedzie Artur Czaja.

Jeśli chodzi o skład, torunianie mają klarowną sytuację. Prowadzący zespół zrezygnowali z Ryana Sullivana, a wstawili do składu kontuzjowanego Chrisa Holdera, którego będą mogli zastępować. - Rozmawiałem z Ryanem osobiście i przekazałem mu tę informację - mówi menedżer toruńskich żużlowców Sławomir Kryjom. Przyjął to ze zrozumieniem, bo dla niego dobro zespołu jest najważniejsze. Poinformowałem też zarząd o tej decyzji. Dlatego też pojedziemy z tzw. ZZ, czyli zastępstwem zawodnika za Holdera. Czterech zawodników będzie jechało o jeden bieg więcej.

Dzięki wystawieniu Holdera torunianie będą mogli wybrać drugiego juniora do pary z Pawłem Przedpełskim. Wcześniej ze względu na KSM wystartować mógł tylko Kamil Puczyński. - Teraz mogę postawić także na jego brata [Emila przyp. red.]. Ale decyzji o tym, kto pojedzie w niedzielę w Częstochowie, jeszcze nie podjąłem. Czekam na finał Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, które odbędą się w środę pod Jasną Górą. Wtedy będę wiedział, na kogo postawić - wyjaśnia Kryjom.

Awizowane składy na niedzielny mecz

Dospel Włókniarz Częstochowa:

9. Michael Jepsen Jensen 10. Emil Sajfutdinow 11. Rune Holta 12. Rafał Szombierski 13. Grigorij Łaguta 14. Adam Strzelec

Unibax Toruń:

1. Adrian Miedziński 2. Kamil Brzozowski 3. Darcy Ward 4. Chris Holder 5. Tomasz Gollob 6. Paweł Przedpełski