Włókniarz - Wybrzeże, czyli przegranych mecz o życie!

W niedzielę na SGP Arenie mecz dwóch przegranych sezonu 2014. Stawką pojedynku pomiędzy KantorOnline Włókniarzem a Renault Zdunek Wybrzeżem jest uniknięcie bezpośredniej degradacji do I ligi.
To, że Włókniarz i Wybrzeże zamykają tabelę Enea Ekstraligi, nie jest przypadkowe. Oba kluby są zadłużone, zawodnikom płacą w kratkę, a ci protestując na różne sposoby, walczą o zarobione na torze pieniądze. Odmawiają startów wprost (Thomas H. Jonasson ), zasłaniają się zwolnieniami lekarskimi (Krystian Pieszczek i Grzegorz Walasek). W ostatnich meczach obie drużyny wystąpiły osłabione i przegrały swoje mecze. Wybrzeże nie tyle przegrało, co poniosło klęskę, jeżdżąc na swoim torze ze Stalą Gorzów (27:63), a Włókniarz po walce uległ we Wrocławiu Betardowi Sparcie. Ta porażka miała dla częstochowian poważne konsekwencje. Na trzy kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej "Lwy" mają iluzoryczne szanse na awans w tabeli, a to czy pozostaną na siódmym miejscu i zagwarantują sobie miejsce w barażach (z drugim zespołem I ligi), rozstrzygnie się właśnie w niedzielę w starciu z Wybrzeżem.

Porażka z Wybrzeżem oznaczałaby dla Włókniarza sportową katastrofę. Ale takiego rozwiązania nikt w klubie nie bierze pod uwagę. Częstochowianie mają w niedzielę wygrać i zdobyć trzy punkty (dwa za zwycięstwo i bonus za lepszy bilans w dwumeczu). Teoretycznie nie powinno to być trudne zadanie, ale tylko teoretycznie. Rywale wydają się rozbici kolejnymi porażkami, atmosferę w drużynie psują wspominane zaległości finansowe, jednak wygląda na to, że gdańszczanie zmobilizują się na mecz z Włókniarzem i do Częstochowy przyjadą wszyscy najlepsi zawodnicy. W awizowanym składzie jest Jonasson, który dotychczas najgłośniej protestował przeciwko zaległościom. Wolne miejsce jest pod nr. 6, ale tutaj pojawi się najpewniej najlepszy z młodzieżowców Wybrzeża Pieszczek. Żużlowcy Wybrzeża mają być nie tylko wyjątkowo zmobilizowani, ale także dobrze przygotowani, w czym ma im pomóc trening w Ostrowie Wielkopolskim, na torze o zbliżonych parametrach do częstochowskiego.

Menedżer Włókniarza Jarek Dymek i trener Roman Tajchert w niedzielę mają mieć do dyspozycji taki sam skład jak ostatnio we Wrocławiu. Prezes klubu Dariusz Śleszyński zapewnia, że nie będzie "żadnych strajków". Potwierdza też nieobecność Grzegorza Walaska, który tak jak w meczu z Betardem będzie zastępowany.

Awizowane składy:

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 1. Leon Madsen, 2. Artur Mroczka, 3. Thomas H. Jonasson, 4. Marcel Szymko, 5. Fredrik Lindgren, 6., 7. Dominik Kossakowski.

KantorOnline Viperptint Włókniarz: 9. Rune Holta, 10. Mirosław Jabłoński, 11. Michael Jepsen Jensen, 12. Grzegorz Walasek, 13. Peter Kildemand, 14., 15. Artur Czaja.

Niedzielny mecz rozpocznie się na SGP Arenie o godz. 16.30.