W Częstochowie wygrał Łaguta, ale nowym mistrzem Europy został Sajfutdinow [FOTO]

W piątkowy wieczór na SGP Arenie kibice poznali nowego indywidualnego mistrza Europy. Tor częstochowskiego Włókniarza był szczęśliwy dla lidera cyklu SEC Rosjanina Emila Sajfutdinowa, który z tytułu mógł się cieszyć już po 18. biegu... rundy zasadniczej. Zawody SEC w Częstochowie wygrał Rosjanin Grigorij Łaguta, a tytuł mistrza Europy zdobył Sajfutdinow.
SGP Arena wypełniła się w piątek w jednej trzeciej. Na trybunach zasiadło około sześciu tysięcy widzów, by oglądać czwarty turniej Speedway European Championships, który miał wyłonić nowego mistrza Europy. Oprócz fanów z Polski były też zorganizowane grupy fanów z Chorwacji i Słowacji.

Przed ostatnimi zawodami w klasyfikacji generalnej prowadził Rosjanin Emil Sajfutdinow, który miał trzy punkty przewagi nad Duńczykiem Peterem Kildemandem i sześć nad Duńczykiem Nickim Pedersenem. Liderzy SEC byli głównymi bohaterami zawodów. Po trzech seriach startów z kompletem 9 punktów samodzielnie prowadził Sajfutdinow. Za plecami miał Kildemanda, Grigorija Łagutę i Tomasza Golloba, którzy zgromadzili po 8 "oczek". Kibice byli świadkami kilku ciekawych wyścigów i walki na torze, szczególnie gdy zawodnicy rozpędzali się po orbicie. Tymi, którzy po bezpardonowych atakach wychodzili na pierwsze pozycje, byli m.in. Sajfutdinow, Kildemand i Łaguta, czyli zawodnicy, którzy są albo byli reprezentantami Włókniarza.

Przed piątą serią startów nadal niepokonany był Sajfutdinow. Rosjanin nawet jak przegrywał starty, to dzięki bardzo szybkiemu motocyklowi zawsze wychodził na prowadzenie. Kibice na trybunach mówili, że na Emila w piątek nie będzie mocnych.

Po 11 punktów na koncie mieli Kildemand i Łaguta. Nieoczekiwanie z czołówki wypadł Gollob, który w 14. biegu przyjechał ostatni za plecami: Sajfutdinowa, Andreasa Jonssona i nawet Maksima Bogdanovsa. Gollob w swoim piątym starcie musiał walczyć o punkty, które dały mu start w biegu barażowym.

Duże emocje były w biegu 18., gdy przed taśmą pojawili się Sajfutdinow, Kildemand i Pedersen. Na prowadzenie wyszedł Rosjanin. Kildemand był tuż za jego plecami i zawzięcie atakował Sajfutdinowa. W pewnym momencie przeszarżował i upadł. Sędzia wykluczył "Pająka" z powtórki, co sprawiło, że nowym mistrzem Europy został Emil Sajfutdinow.

Na torze w 19. biegu zaprezentował się częstochowianin Artur Czaja, który w zawodach był rezerwowym. Czaja zastąpił wykluczonego za dotkniecie taśmy Martina Smilinskiego. Junior Włókniarza walczył, ale przyjechał za plecami Pavlica, Vaculika i Bogdanovsa.

Po rundzie zasadniczej na torze brylowali Rosjanie: Sajfutdinow i Łaguta i od razu mieli zapewniony start w wielkim finale. Kolejnych czterech zawodników z miejsc 3.-6. jechało w biegu barażowym. Przed taśmą w 21. gonitwie stanęli: Kildemand, Kołodziej, Gollob i Pedersen. Kibice zobaczyli wspaniałą walkę o finał. Ostatecznie pierwszy do mety przyjechał Kildemand przed Pedersenem, Kołodziejem i Gollobem. Dwaj Duńczycy uzupełnili skład wielkiego finału.

W decydującym biegu dnia kibice pasjonowali się pojedynkiem rosyjsko-duńskim. W wielkim finale rywalizowali najlepsi po rundzie zasadniczej: Sajfutdinow i Łaguta oraz Kildemand i Pedersen. Ze startu najlepiej odjechał Łaguta. Za jego plecami toczył się fantastyczny pojedynek między Sajfutdinowem i Pedersenem. Rosjanin upadł jednak na tor, co skutkowało wykluczeniem z wyścigu. W powtórce najlepszy był Łaguta. Drugi do mety dojechał Pedersen, a trzeci Kildemand. W pierwszej trójce znalazło się dwóch aktualnych zawodników Włókniarza. Kibice żałowali, że Łaguta i Kildemand nie prezentują się tak w polskiej lidze...

Czwartą eliminację SEC w Częstochowie wygrał Łaguta, przed Pedersenem i Kildemandem. Indywidualnym mistrzem Europy został jednak Sajfutdinow. Srebrny medal mistrzostw Europy zdobył Kildemand, a brązowy przypadł Pedersenowi.

1. G. Łaguta - Rosja - 14+3 (2, 3, 3, 3, 3)

2. N. Pedersen - Dania - 9+2+2 (3, 2, 1, 1, 2)

3. P. Kildemand - Dania - 11+3+1 (3, 3, 2, 3, u)

4. E. Sajfutdinow - Rosja - 15+u (3, 3, 3, 3, 3)

5. J. Kołodziej - Polska - 10+1 (1, 2, 1, 3, 3)

6. T. Gollob - Polska - 9+0 (3, 2, 3, 0, 1)

---------------------------------------------------

7. A. Jonsson - Szwecja - 8 (2, 1, 3, 2, 0)

8. J. Pavlic - Chorwacja - 8 (1, 0, 2, 2, 3)

9. M. Vaculik - Słowacja - 8 (2, 0, 2, 2, 2)

10. M. Bogdanovs - Łotwa - 7 (2, 3, 0, 1, 1)

11. R. Holta Norwegia - 7 (1, 1, 2, 1, 2)

12. M. Smolinski - Niemcy - 5 (1, 1, 1, 2, t)

13. A. Lebiedew - Łotwa - 3 - (0, 1, 0, d, 2)

14. A. Miedziński - Polska - 3 - (0, u, 1, 1, 1)

15. K. Larsen - Dania - 2 (0, 2, 0, 0, 0)

16. J. Davidsson - Szwecja - 1 (0, 0, 0, 0, 1)

17. A. Czaja 0 (0)