W sobotę memoriał, który ma być początkiem czegoś nowego

W sobotę po kilkuletniej przerwie odbędzie się 44. edycja memoriału poświęconego pamięci tragicznie zmarłych żużlowców Włókniarza Częstochowa - Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego.
Prezes stowarzyszenia CKM Włókniarz Michał Świącik kilka miesięcy temu za punkt honoru postawił sobie zorganizowanie zapomnianego ostatnio memoriału. Dopiął swego, chociaż obsada imprezy na kolana nie rzuca. - Przede wszystkim chcemy oddać cześć zmarłym na torze żużlowcom - tłumaczy Świącik. - Trudno było skompletować obsadę, ponieważ większość zawodników jest już zmęczona sezonem, ma porozkładany sprzęt lub bierze udział w licznie organizowanych w ten weekend imprezach. Ale udało się i pojedziemy w sobotę.

Na liście startowej znalazła się grupa zawodników związanych z Częstochową. Obok otrzaskanych w ekstraligowych bojach Artura Czai, Huberta Łęgowika czy Borysa Miturskiego, umiejętności zaprezentują wychowankowie, którzy w żużlu stawiają pierwsze kroki. Mowa o utalentowanym Bartoszu Pychu oraz startującym w ramach wypożyczenia w KSM-ie Krosno Przemysławie Portasie.

Na turniej zaproszono też kilku żużlowców, którzy przymierzani są do drużyny, jaką stowarzyszenie chce wystawić w II lidze. Jest wśród nich trzeci jeździec 2PLŻ Karol Baran, a także czołowi żużlowcy zaplecza ekstraligi Jakub Jamróg i Dawid Lampart. Przyjedzie też dobrze znany częstochowskim kibicom Rafał Szombierski. Ciekawą postacią jest również Dawid Stachyra, który dwa lata temu w silnie obsadzonym I Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy zajął trzecie miejsce. W pokonanym polu zostawił wówczas m.in. Grigorija Łagutę, Grega Hancocka, Jarosława Hampela czy Chrisa Harrisa. Nie jest wykluczone, że w stawce znajdzie się również 27-letni Duńczyk Kenneth Hansen.

Dla wielu kibiców zaskoczeniem jest to, że memoriał odbędzie się w sobotę, a nie w niedzielę. Dlaczego wybrano taki właśnie termin? - W niedzielę do wczesnych godzin popołudniowych wokół stadionu odbywa się giełda towarowa - wyjaśnia prezes Świącik. - A godzina rozpoczęcia zawodów podyktowana jest wcześnie zapadającymi ciemnościami.

Początek sobotniego turnieju na SGP Arenie o godz. 14.

Zawody rozpoczną się o godz. 14. Rolę wejsciówek pełnić będą programy w cenie 10 złotych. Posiadacze karnetów oraz dzieci do lat 12 obejrzą turniej za darmo.

Lista startowa:

1. Borys Miturski, 2. Bartosz Pych, 3. Przemysław Portas, 4. Rafał Malczewski, 5. Hubert Łęgowik, 6. Artur Czaja, 7. Dawid Stachyra, 8. Damian Dróżdż, 9. Rafał Szombierski, 10. Karol Baran, 11. Jakub Jamróg, 12. Edward Mazur, 13. Damian Dąbrowski, 14. Bartosz Smektała, 15. Daniel Kaczmarek, 16. Dawid Lampart.

Najwięcej memoriałowych zwycięstw mają na koncie:

4 - Marek Cieślak

3 - Sławomir Drabik

2 - Grzegorz Walasek, Rune Holta, Roman Jankowski, Bogusław Nowak.