Miasto decyduje właśnie, co zrobi ze stadionem Włókniarza

Miasto przejęło obiekt przy ul. Olsztyńskiej od zadłużonej żużlowej spółki, a teraz rozstrzyga się, kto będzie nim zarządzał. Najprawdopodobniej stadion trafi w ręce Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a stowarzyszenie CKM Włókniarz będzie z niego korzystać.

Tutaj zagłosuj na najpopularniejszego sportowca Częstochowy i regionu!Temat przyszłości stadionu poruszono w ubiegłym tygodniu podczas sesji rady miasta. Okazało się, że sprawą zajęła się specjalna komisja, której powołanie zarządził prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Formalnie miasto przejęło już stadion (protokoły odbioru zostały podpisane w ubiegłym tygodniu), a wkrótce okaże się, kto będzie nim zarządzał. Czy będzie to stowarzyszenie CKM Włókniarz, które wzięło na siebie ciężar odbudowywania częstochowskiego żużla i dostało zgodę na wystawienie drużyny w II-ligowych rozgrywkach? Teoretycznie mogłoby, ale oczywiste jest, że nie będzie w stanie pokryć wysokich kosztów utrzymania obiektu (gdy przed laty zarządzał nim MOSiR, kosztowało to blisko milion złotych).

- Ten stadion zawsze był stadionem Włókniarza i chcemy, żeby nadal tak było. Liczymy, że miasto pomoże nam w utrzymaniu obiektu, a my zrobimy wszystko, żeby zminimalizować koszty, które nie są małe - mówił niedawno w rozmowie z czestochowa.sport.pla prezes stowarzyszenia Michał Świącik. - Oczywiście optymalne dla nas byłoby takie rozwiązanie jak w Rybniku, gdzie miasto pomaga żużlowi, w stu procentach pokrywając koszty utrzymania stadionu. Tam obiekt jest w rękach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Prezes Świącik nie zmienił zdania, podtrzymuje, że klub mógłby gospodarzyć przy Olsztyńskiej. Stadion chciałoby jednak przejąć wraz z giełdą, którą swego czasu stworzyło i która była jednym z głównych źródeł utrzymania klubu. Prezydent Matyjaszczyk miał podczas sesji podkreślić, że giełda jest integralną częścią stadionu. Jeżeli więc obiekt trafi w ręce klubu, ten będzie również gospodarzył na giełdzie. Pytanie, co będzie, jeżeli zostanie przejęty przez MOSiR?

Władze Częstochowy rozważają kilka wariantów. - Każdy zakłada oczywiście możliwość wykorzystania stadionu przez Stowarzyszenie CKM Włókniarz - podkreśla rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj. - Gdyby była to forma dzierżawy stadionu, na przykład na mocy umowy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, mającym trwały zarząd nad obiektem, logiczne byłoby także powierzenie stowarzyszeniu prowadzenia giełdy handlowej, organizowanej na stadionie. Tu niezbędne jest jednak przeprowadzenie stosownej procedury, ponieważ ważną do końca 2015 r. umowę ma spółka. Konieczne byłoby wypowiedzenie umowy i zgoda na nowego inkasenta opłaty targowej ze strony rady miasta, potwierdzona zmianą uchwały w tej sprawie.

Takie rozwiązanie wydaje się optymalne dla klubu i najbardziej prawdopodobne. To co prawda dodatkowe obciążenie dla budżetu, ale trzeba pamiętać, że miasto oszczędzi w tym roku blisko milion złotych, jakie z puli na promocję przekazało spółce Włókniarz w 2014 r. Stowarzyszenie nie może z tych pieniędzy skorzystać. Dlaczego?

- Do tej pory środki na promocję poprzez sport z reguły przeznaczane były wyłącznie dla klubów wizytówek sportowych miasta, startujących na najwyższym poziomie rozgrywek ligowych szczebla krajowego - tłumaczy rzecznik Tutaj, dodając, że stowarzyszenie z II-ligową drużyną nie spełnia tego podstawowego warunku. - Są jednak możliwości dotowania z budżetu miasta ze środków na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży, udział w zawodach na wysokim poziomie współzawodnictwa oraz imprezy sportowe rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. O podziale środków będą decydować stosowne komisje na podstawie przyjętych kryteriów. Trzeba też pamiętać, że budżet miasta na rok 2015 nie jest jeszcze uchwalony.

- Liczymy na pomoc finansową ze strony miasta i jesteśmy przekonani, że ta pomoc będzie - dodaje prezes Świącik. - Mamy też zapewnienia sponsorów, którzy zamierzają nam pomagać w tym roku. To firmy, które współpracowały z klubem przed laty i teraz wracają. Generalnie mamy prawo do pewnego optymizmu. Jest szansa, że Włókniarz podniesie się ze zgliszczy.