Sport.pl

Artur Czaja najlepszy w Gali Lodowej Łęgowika. A w tle protest kibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Artur Czaja zwyciężył w sobotę 21 lutego w częstochowskiej gali lodowej zorganizowanej przez Huberta Łęgowika. Zabawę przyćmiła piątkowa decyzja Polskiego Związku Motorowego, w myśl której Włókniarz nie wystartuje w II lidze.
Przez 12 lat organizatorem gali lodowej był Sławomir Drabik. W tym roku pałeczkę przejął Hubert Łęgowik, który decyzję o tym, że podejmie się wyzwania, podjął niecały miesiąc temu. W organizacji pomógł mu cały sztab zaprzyjaźnionych z nim ludzi. - Mega Meksyk! Ciężko to wszystko zorganizować, ale myślę, że po części mi się udało. Cieszę się, że tylu kibiców przyszło na zawody, bo robiłem to właśnie dla nich - mówił dla czestochowa.sport.pl wychowanek Włókniarza, który w przyszłym roku ścigać się będzie w ekstralidze, w drużynie z Grudziądza.

Fani, którzy przybyli na zawody, powinni być zadowoleni. Zobaczyli w akcji nie tylko żużlowców, ale także efektowną rywalizację motocrossowców i quadowców. Po zawodach wyścigowym samochodem ślizgał się po lodowisku utalentowany częstochowski kierowca - Bartłomiej Mirecki. Ciekawostką był występ nieoglądanego na polskich torach Rafała Konopki, który startował w ubiegłym sezonie w brytyjskiej Premier League. Także byłego młodzieżowca Włókniarza Damiana Synowca i nieposiadającego jeszcze licencji Adriana Bialka.

Przed zawodami na torze pojawił się również Józef Kafel, który wspominał po turnieju: - To nie był mój pierwszy raz na lodzie. W 1991 roku wraz z kierownikiem lodowiska zorganizowaliśmy pokaz dla dzieci, wkręciłem kolce do opon i tak zaczęła się historia gal lodowych w Częstochowie.

W sobotę królem lodowiska okazał się Artur Czaja. Wychowanek Włókniarza, a obecnie reprezentant Stali Rzeszów, wygrał pewnie wszystkie swoje wyścigi. Na drugim stopniu podium stanął Sebastian Ułamek, a trzeci był Marcel Kajzer, który startował z kontuzją, ale zaproszenia na pokazanie się przed swoimi byłymi kibicami nie mógł odrzucić. O wielkim pechu mówić może Mateusz Kowalczyk. Wychowanek Włókniarza w rundzie zasadniczej przegrał tylko z Czają, zaś w finale dwukrotnie zapoznał się z lodową nawierzchnią.

W sobotę nie wydarzenia sportowe były jednak najważniejsze. Dyskusje dotyczyły głównie wczorajszej decyzji Polskiego Związku Motorowego, który odebrał prawa startu w II lidze Stowarzyszeniu Włókniarz. Grupka kibiców zamanifestowała swoje niezadowolenie, wywieszając transparent, którego treść wyraźnie dawała do zrozumienia, co sądzą o związku. Kilkukrotnie wznoszone hasła "Włókniarz!" oraz popularna na trybunach "Szkocja" dały namiastkę stadionowej atmosfery i wlały w serca kibiców nutkę nadziei, że nie wszystko jeszcze stracone.

Gala Lodowa w Częstochowie, wyniki:

1. Artur Czaja 12 (3,3,3,3) + I msc. w finale

2. Sebastian Ułamek 11 (2,3,3,3) + II w barażu + II w finale

3. Marcel Kajzer 5 (1,2,ns,2) + II w barażu + III w finale

4. Mateusz Kowalczyk 11 (3,3,3,2) + upadek w finale

5. Hubert Łęgowik 6 (2,2,2,0) + III w barażu

6. Adrian Bialk 7 (3,1,2,1) + IV w barażu

7. Rafał Konopka 5 (2,w,w,3)

8. Michał Gruchalski 4 (1,2,d,1)

9. Damian Synowiec 4 (1,1,2,ns)

10. Adam Strzelec 1 (0,ns,1,ns)

11. Oskar Polis 0 (u,u,ns,ns)

Wyścig po wyścigu:

I. Bialk, Łęgowik, Kajzer, Polis (u)

II. Czaja, Konopka, Synowiec

III. Kowalczyk, Ułamek, Gruchalski, Strzelec

IV. Kowalczyk, Łęgowik, Synowiec, Strzelec (ns)

V. Czaja, Gruchalski, Polis (u)

VI. Ułamek, Kajzer, Bialk, Konopka (w/zdubl.)

VII. Kowalczyk, Łęgowik, Polis (ns)

VIII. Czaja, Synowiec, Gruchalski (d), Kajzer (ns)

IX. Ułamek, Bialk, Strzelec, Konopka (w/zdubl.)

X. Czaja, Kowalczyk, Bialk, Łęgowik

XI. Ułamek, Kajzer, Gruchalski

XII. Konopka

Dodatk. o msc. w barażu: Kajzer, Konopka

Baraż: Ułamek, Kajzer, Łęgowik, Bialk

Finał: Czaja, Ułamek, Kajzer, Kowalczyk (u)

Więcej o: