Częstochowianin będzie reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy juniorów na żużlu

Wywodzący się z Częstochowy Damian Dróżdż nieoczekiwanie znalazł się na podium rozegranego w Grudziądzu finału eliminacji krajowych do mistrzostw Europy juniorów. Tuż za premiowanym awansem miejscem uplasował się Przemysław Portas, który przegrał wyścig dodatkowy z Bartoszem Smektałą.
Finał eliminacji krajowych do mistrzostw Europy juniorów zgromadził na starcie czołowych młodzieżowców do lat 19. Chociaż federacja europejska pozwala startować w rozgrywkach wszystkim młodzieżowcom, polscy działacze konsekwentnie wystawiają najmłodszą grupę zawodników. Na liście startowej grudziądzkiego finału znalazło się miejsce dla dwóch zawodników Włókniarza oraz dwóch częstochowian startujących obecnie w ekstraligowym Betardzie Wrocław. Faworytami kibiców Włókniarza byli przede wszystkim Maksym Drabik oraz Oskar Polis. Tymczasem to nie oni wiedli prym w zawodach.

Zarówno Drabik, jak i Polis słabo rozpoczęli rywalizację i po dwóch seriach znajdowali się w dolnej części tabeli. Druga część rywalizacji w ich wykonaniu była zdecydowanie lepsza, jednak nie wystarczyło to do uzyskania awansu, z którego cieszyć mogła się zaledwie czołowa szóstka turnieju.

Rewelacją finału okazał się pochodzący z Częstochowy Damian Dróżdż. Punkty stracił jedynie ze zwycięzcą rywalizacji Kacprem Woryną oraz Mikiem Trzensiokiem dzięki czemu stanął na drugim stopniu podium.

Pozytywne wrażenie pozostawił po sobie Przemysław Portas. 19-letni reprezentant Włókniarza bez kompleksów walczył z bardziej doświadczonymi rywalami i konsekwentnie zbierał punkty, dzięki czemu po regulaminowej części zawodów mógł wystartować w biegu dodatkowym z Bartoszem Smektałą. Niestety żużlowiec Unii Leszno okazał się lepszy i to on ostatecznie będzie reprezentował Polskę.

Klasyfikacja finału eliminacji krajowych do MEJ:

1. Kacper Woryna (ROW Rybnika) 14

2. Damian Dróżdż (Betard Sparta) 13

3. Mike Trzensiok (GKM Grudziądz) 11

4. Kamil Wieczorek (ROW Rybnik) 11

5. Alex Zgardziński (Falubaz Zielona Góra) 11

6. Bartosz Smektała (Unia Leszno) 8+3

7. Przemysław Portas (Włókniarz Częstochowa) 8+2 (3,1,2,1,1)

8. Oskar Polis (Włókniarz Częstochowa) 7 (1,0,2,1,3)

9. Maksym Drabik (Betard Sparta) 7

10. Daniel Kaczmarek (Wanda Kraków) 6

11. Krystian Rempała (PGE Stal Rzeszów) 6

12. Rafał Karczmarz (Stal Gorzów) 6

13. Dawid Krzyżanowski (Unibax Toruń) 4

14. Dominik Kossakowski (Wybrzeże Gdańsk) 4

15. Dominik Kubera (Unia Leszno) 2

16. Robert Chmiel (ROW Rybnik) 1

17. Dawid Wawrzyniak (Start Gniezno) 1

18. Patryk Beśko (Wybrzeże Gdańsk) 0